כולנו מאחלים לאהובינו ולעצמנו אריכות ימים, כזו שתהיה בבחינת ברכה. אנו מייחלים לשנים ארוכות ואיכותיות, בהן גופנו חזק ומוחנו צלול, שנים של פוריות, חיוניות והנאה, שלא תופרענה על-ידי ליקויים בריאותיים.

זקנה, כפי שמקובל להתייחס אליה, מתאפיינת בבלאי ובשחיקה של הגוף ובהידרדרות פיסית, מנטאלית וחברתית בלתי-הפיכה. רוב האנשים מגיעים לגיל זקנה כשהם חלשים, חולים, סניליים, מנותקים, מדוכאים, עצובים, חסרי תועלת ועניים. האמונה הרווחת והמצערת היא, שההזדקנות על תסמניה השליליים הנה בלתי נמנעת.

המציאות, מורכבת יותר. הזמן אינו משפיע על כולנו בצורה אחידה. כל תא, רקמה ואיבר בגופנו, מזדקנים על פי לוח זמנים משלהם, והתהליך משתנה מאדם לאדם. חלקנו חווים את ההזדקנות כתהליך יציב, אחיד ואיטי. מקצתנו חווה אותה כהידרדרות גופנית ומנטאלית פתאומית, לאחר שנים רבות של בריאות וחיוניות. יש בינינו כאלה, שרוב גופם נשאר בריא, פרט לאיבר חלש אחד, שכושל במהירות גדולה יותר מיתר האיברים. המדע והרפואה מתקשים לראות את הנולד ולחזות מבעוד מועד עם אילו מחלות יתמודד כל אחד ואחד מאתנו בערוב ימיו.

הבשורות הטובות הן, שכיום קיימות הוכחות מדעיות מוצקות, המלמדות שסימני ההזדקנות הבלתי-רצויים, אינם גזירה בלתי נמענת. ביכולתנו להגיע לגיל כרונולוגי מבוגר, עם גיל ביולוגי צעיר, בו הגוף הפיזי והמנטאלי פועל במיטבו. שליטה ברדיקאלים החופשיים הקיימים בגופנו, הגורמים לסימני ההזדקנות, ואיזון נכון בינם לבין נוגדי החמצון שפועלים להאטת סמנים אלו, יכולה להשפיע על המהירות והאופן שבהם נזדקן ועל איכות החיים בגיל המבוגר.

לתזונת הרואו–פוד, המבוססת על מזון צמחי חי, טבעי, שלא עבר תהליכי התערבות כגון בישול, צלייה, אפייה, טיגון וכו', יש השפעה רבת עוצמה על שימור האיזון בין ראדיקאלים חופשיים לבין נוגדי החמצון, ועל התפקוד המיטבי של הגוף גם בגילאים המתקדמים.

 

הרדיקאלים החופשיים

הרדיקאלים החופשיים בגוף הם, למעשה, מולקות בלתי-יציבות, שיש בהן אלקטרון אחד (או יותר) חופשי – לא מזווג. הם פעילים ויכולים ליצור קשרים כימיים ותפקידם חיוני וחשוב במלחמה של מערכת החיסון בזיהומים, ביכולתם להתקיף, להרעיל ולמגר חדירה והיווצרות של וירוסים ונגיפים שונים. בשל פעילותם הכימית הרבה, הם לא רק פוגעים בזיהומים, אלא גם גורמים לשרשרות של תגובות כימיות בגוף, שקשה לעצרן. בשבריר שנייה, הם יכולים לשנות את עורם ולהתקיף את הגוף. באופן כזה, הם גורמים דרך קבע, במשך כל החיים, להרס חלבונים, לשינויים בחומר התורשתי ולפגיעה בשומנים – ועקב כך לפגמים מצטברים בדפנות התאים והאיברים ולגידולים ממאירים ועוד.

חוקרים רבים גילו, שהנזק המצטבר כתוצאה מפעילותם של הרדיקאלים החופשיים בגוף, הוא הגורם להידרדרות המצב הבריאותי ואחראי לתופעת ההזדקנות. היווצרותם בגוף היא בלתי- נמנעת, הם נוצרים כל הזמן, כמעט בכל מקום בגוף, בקצב מסחרר, במהלך התקין של ייצור האנרגיה בגוף, המתבצעת באמצעות חמצן. תהליך חמצון זה, הוא כמו חרב פיפיות: בכוחו לרפא ולהועיל, אך ביכולתו גם להזיק ולהרוס.

נוגדי החמצון

נוגדי החמצון פועלים להאטת התהליכים הגורמים להזדקנות בטרם עת ומגינים מפני הנזק הקטלני של הרדיקאלים החופשיים. הם שולטים בפעילות של טריליוני התאים המרכיבים את הגוף. הם משפחה של ויטמינים, מינרלים, תרכובות כימיות ורכיבים תזונתיים אחרים הפועלים בסינרגיה כדי לשמור על בריאות הגוף ועל חיוניותו, גם בעשורים המאוחרים של החיים. נוגדי החמצון מסגולים לתקוף את הרדיקאלים החופשיים לפני שהם מספיקים לגרום נזק לתאים ולרקמות. הם כוחות השיטור של הגוף, הפועלים נגד הרדיקאלים החופשיים, נמצאים בכוננות מתמדת מוכנים ומזומנים לנטרל, למגר, לתקוף, להפחית, לשבש ולהשבית את פעילות הרדיקאלים החופשיים בכל מקום בו יהיו, בטרם יזרעו הרס בתאים הבריאים. הנוגדנים שולחים איתותים מזהירים לתאים האחראיים על כל פעולות החיים בגוף כמו הזנה, רבייה, חלוקה ועל פעולת מערכת החיסון הממגרת חדירה של פולשים זרים כמו וירוסים וחיידקים.

נוגדי החמצון הם:

 • מספקים לנו הגנה מפני בעיות נפוצות האופיניות לתהליך ההזדקנות כמו שבץ מוחי, ומחלות לב
 • מחזקים את הזכרון ומסייעים בהפרעות קשב
 • מונעים את הזקנות המוח
 • מנטרלים את פעילותם של תאים סרטניים
 • חיוניים ביצור אנרגיה
 • מנטרלים הרעלות
 • מקלים על תסמיני דלקות
 • מגינים על העור מפני הנזקים הנגרמים לו מהקרינה העל–סגולית והאוזון ושומרים על חיוניותו ועל מראה צעיר שלו
 • מגינים על הדנ"א מפני נזקם של הראדיקלים החופשיים
 • ממחזרים ויטמינים נוגדי חימצון אחרים
 • מחזקים את פעילות מערכת החיסון
 • מציעירים את תאי המוח
 • ממלאים תפקיד משמעותי בנטרול השפעת תרופות וחמורים מזהים
 • חיוניים לתפקוד הכבד
 • מונעים קרשי דם
 • מורידים לחץ דם

בגוף פועלים מאות נוגדי חמצון. לחמישה מהם תפקיד משמעותי באופן מיוחד:
חומצה אלפא-ליפואית, וטמין E, ויטמין C, גלוטתיון וקואנזים 10-Q

בשנים הראשונות של החיים, כאשר אנו צעירים, הגוף קולט בבירור את האיתותים של נוגדי החמצון ולכן, אנו מתפקדים באופן תקין יחסי. עם חלוף השנים וכתוצאה מהרגלי אורח חיים מזיקים ותזונה לקוייה, כמותם פוחתת והם קורסים תחת העומס. האיתותים שהם מקבלים ומוסרים הופכים למערופלים. כתוצאה מכך גובר הנזק החימצוני הנוצר מפעולת הראדילקים החופשיים מה שמגביר את הסיכוי ללקות במחלות ומה שמאיץ את תהליך ההזקנות. זו הסיבה שעלינו לצרוך את נוגדי החמצון מהתזונה – מהמזון הצמחי חי – Raw Food בו הם נמצאים בכמות אדירה ובזמינות גבוהה לגוף. מזון צמחי-חי הוא המקור העקרי לנוגדי החמצון.

אגוזים, דגנים מלאים מונבטים (אורז פרא,כוסמת, קינואה), זרעים, חמאת אגוזים ושקדים, נבטים, נבטטוים, פרות וירקות טריים ומיציהם, קטניות מונבטות, שמנים צמחיים ובשקדים (לא קלויים), יש שפע של נוגדי חימצון. ניתן להכין שפע של מתכונים, מספקים, ערבים לחיך, קלים להשגה ומהירים להכנה.

צריכתם מהתזונה תמלא מחדש את המאגרים המתדלדלים ותגביר את הסיכוי במאבק מול האצת היווצרות סמני ההזדקנות. הוכחות מדעיות מראות שאלה הנזונים מתפריט עשיר מסוגי מזונות אלה נהנים מחיים ארוכים ובריאים יותר. לכל פרי או ירק יש סוגים רבים ושונים של פיטוכימקלים (חומרים המצויים בפגמנטים של הצומח) שכולם פועלים ביחד ובשיתוף אחד עם השני וכולם מועילים לנו באותה מידה. לכן מומלץ לצרוך מגוון רחב של פירות וירקות. ככל שהצבעים של הפרי או הירק עזים יותר כך כמות נוגדי החמצון שבהם גבוהה יותר.

חשוב לצרוך מזונות אלו בצורתם הטבעית בה הם מצויים בטבע חיים (לא מבושלים) ובשלמותם. כולל הקליפה והזרעים עד כמה שניתן. הקליפה והזרעים מהווים מקור לשפע של רכיבי תזונה חיוניים, והם יכולים להגביר את פעולת נוגדי החמצון.

לקריאה נוספת:

נוגדי החימצון

הבהרה

התוכן המוצג במאמרים הללו, הינו למטרות לימוד, חינוך והעשרה הנשען על ראיות וניסיון. יש להיוועץ ברופא מוסמך, או במומחה לבריאות טבעית, בכל החלטה הקשורה בבריאותכם או בכל שינוי תזונתי שאתם מתכוננים לבצע.

פאנל נגישות