צום המבוסס על שתיית מים בלבד הנו אמצעי ריפוי עתיק יומין, שהיה ועודנו נהוג בחברות ובתרבויות שונות. באמצעותו, ניתן לאתחל את מערכות הגוף היוצאות מאיזונן במהלך תנועת החיים הטבעית וכתוצאה מהרגלי אורח חיים לא נכונים.

במהלך הצום, מואץ התהליך הטבעי של סילוק רעלים פיזיים, רגשיים ומחשבתיים ומתקבלת תוצאה של הבראה, התחדשות, התעוררות, איזון והרמוניה בין מערכות הגוף והנפש. ריפוי עצמי וטבעי זה, הוא תהליך שרק הגוף החי יכול לעשות בעצמו- בלתי ניתן לחקותו.

ד"ר הרברט מ. שלטון, שריפא המוני אנשים ממחלות כרוניות קשות באמצעות שתיית מים בלבד, כותב בספרו 'הצום יכול להציל את חייך':

"כל מי שטיפל בחולים בעזרת צום, היה עד למספר רב של מקרים של חידוש נעורים בעקבותיו, הן במישור המנטלי והן במישור הגופני. חושי הטעם והריח מתחדדים, חוזרת היכולת לחוש בטעמים עדינים, המרץ מתחדש, העיכול משתפר ואיתו פעולת המעיים, הברק חוזר לעיניים, העור מתנקה, לחץ הדם מתאזן, פעולת הלב משתפרת, בלוטת הערמונית קטנה, המיניות מתחדשת ויש כאלה המעידים, שהם מרגישים שנולדו מחדש וגם חזרו להיות מלאי חיים."

לגוף האדם יש יכולת טבעית לסלק עודפי חומרים מזיקים הנמצאים בתוכו. ניקוי הגוף מתרחש כל הזמן, במקביל להזנתו. בזמן קליטת המזון תהליך הניקוי מתעכב. בזמן הצום, כאשר הגוף משוחרר מפעולת העיכול, תהליך הניקוי מוגבר, משום שהאנרגיה שנוצלה לעיכול, מופנית לתגבור פעולתם של מערכות הגוף האחראיות לפינוי הפסולת.

התנזרות מאכילה מאפשרת מנוחה פיזיולוגית, מנטאלית ופסיכולוגית של מערכות הגוף. מצב זה מאפשר לגוף לשקם ולרפא את עצמו, משום שאז הרעלים גורמי המחלה, מסולקים ביעילות רבה יותר. העומס על הלב ועל העורקים פוחת, קצב הנשימה מואט, מערכת העצבים מקבלת מנוחה ומצבים נפשיים מתאזנים.

הצום יכול להיות מלווה בתסמינים כגון צניחת לחץ הדם, ירידה ברמת הסוכר, כאבי ראש, בחילה, חולשה ומצב רוח ירוד. התסמינים הללו אינם איתותים מהגוף לצרוך מזון כפי שנהוג לחשוב, אלא הם סימני התנקות ויש לקבלם בברכה.

מהירות הופעת התסמינים, כמותם ועוצמתם, מצביעה על רמת הרעלים הנמצאת בגוף. ככל שאלה רבים ועוצמתיים יותר, כך כמות הרעלים בגוף גדולה יותר.

הצום משקיט את התודעה ואת רצף תנודות המחשבה, משחרר חסימות אנרגטיות ומטען רגשי של כעסים, דאגנות, תסכולים, אכזבות, פחדים ועוד. רגשות אלו מתורגמים בגוף לחומר כימי רעיל הנטמע ברקמות – והצום מאפשר את סילוקו. השקטת התודעה מאפשרת לחבור לחלק פנימי גבוה, אוהב ומכיל שקיים בנו, לפעול מתוכו ולגלות מי אנו באמת.

רומי בספרו 'ההארה', מפליא לתאר זאת בשיר 'הצום':

המלצות לשילוב צום מים בחיי השיגרה, כדרך חיים:

צום ממושך של יותר מיום אחד בשבוע, צריך להיות מלווה ומפוקח על ידי מומחה/ית לבריאות טבעית.

ניתן לצום במשך 6 שעות בין הארוחות

לסיים לאכול בשעה 18:00

לאכול במשך 8 שעות, ולצום 16 שעות במהלך היממה

לצבור במהלך ימות השבוע 36 שעות של צום.

ד"ר הרברט מ. שלטון, בספרו 'הצום עשוי להציל את חייך', מצטט את ד"ר פליקס

ל' אוסוואלד:

"הצום הוא אמצעי לחידוש המערכות. שלושה ימי צום בשנה מטהרים את הדם ומחסלים את הרעלים שבגוף ביעילות רבה מזו של מאה בקבוקים של חומר ניקוי"

פאנל נגישות