כל דבר חי ללא תנועה אין לו חיים. לכל דבר יש תנועה טבעית. העדר תנועה פוגם באיכות החיים. הגוף זקוק לתנועה כפי שהוא זקוק להזנה, למנוחה ולשינה. אי אפשר כיום לנהל חיים בריאים ללא פעילות גופנית על בסיס יומי. גוף האדם מורכב ממאות שרירים שזקוקים לתנועה. פעילות השרירים היא אחד התנאים לניהול אורח חיים בריא.

הטכנולוגיה המשוכללת מנוונת אותנו. תובעת מאתנו מינימום מאמץ ונותנת לנו מקסימום תוצאה. לכן, האדם חייב פעילות גופנית מתקנת. האדם המודרני הוא היחיד שצריך ליצור פעילות גופנית מלאכותית – התעמלות. גם אנשים שעובדים בעבודה פיזית קשה זקוקים לפעילות גופנית מתקנת משום שהם משתמשים בחלקי גוף מסויימים, אך לא בכולם.

ההתעמלות מעוררת את זרימת הדם והחמצן לאברים ולרקמות הגוף. כשאין תנועה נוזלי הגוף שוקעים ויוצרים חסימות. זרימה היא מפתח לבריאות. פעילות ספורטיבית מרחיבה את הריאות ושומרת על כלי דם גמישים. כשלא מתאמנים כלי הדם מסתיידים, הדפנות מתקשות, האלסטיות פוחתת, נוצרת צבירת נוזלים פנימית וזרימת הדם איטית יותר – מה שעלול לפגום בבריאות.

אספקת דם וחמצן מוגברת כתוצאה מפעילות גופנית מאיצה את התהליך המטבולי בגוף במידה משמעותית, משפרת את איכות הרקמות והאברים, מתגברת את תהליכי ההזנה והניקוי, מחזקת את הלב ואת כלי הדם, משפרת את תיפקוד בלוטות הלימפה, מעמיקה את הנשימה, מתגברת קיבולת לב ריאה, מחזקת את סיבולת הגוף, משכללת את הקואורדינאציה השרירית והעצבית, מגמישה את השרירים והמפרקים, מחזקת את התנגדות הגוף למחלות, יוצרת תנועת גוף קלה יותר ויחסים נכונים בין עצמות, שרירים, איברים ורקמות, מגבירה את כושר העיכול והספיגה של הגוף, מתגברת את יעילות מערכת העצבים, מרככת רקמות שרירים, גידים ורצועות, מרפה את השרירים המתוחים, מותחת את השרירים הרפויים ומביאה לתחושה של שמחת חיים.
רצוי לבצע את הפעילות בחיק הטבע תחת אור השמש (בשעות הבטוחות). קרני אור השמש ממלאות תפקיד משמעותי בהגברת פעילות המערכת המטאבולית, בהאצת צמיחת השיער, בהריסת רקמות חולות, בהשמדת חיידקים ובהתגברות הצמיחה והריפוי.

כללים לגבי פעילות גופנית:

  • לחולים במצב בריאותי קשה, כגון: גידולים, אסטמה ופריצות דיסק, מומלץ להתעמל תחת השגחה מקצועית.
  • לפחות פעמיים ביום לתרגל נשימות עמוקות, שמוציאות את הפסולת מהריאות.
  • להתחיל בחימום – במתיחות, לעבור לאירובי ושוב לסיים במתיחה ובהרפייה. גם הרפייה גורמת לזרימת דם יותר טובה.
  • ההרפייה חשובה לזרימת דם וצריך לשים לב במהלך היום למתח באיברים בגוף ולשחרר. אפשר למנוע כאבי ראש בעזרת הרפייה. אצל הרבה אנשים גם הפנים מתוחות מלחץ. כל איבר בגוף נשלט על ידי המוח, אז אם אתה מקלקל איבר בגוף כנגדו מתקלקל איבר בראש.
  • תנועה שגורמת כאב חד או אי נוחות קשה יש להפסיק אותה מייד. הגוף לא טועה, ואם הוא מאותת לנו על כאב, אזי יש להישמע לו. להפסיק במידה ומרגישים עייפות כי פעילות גופנית צריכה להיות ברוח טובה. לכן, חשוב לבחור בסוג פעילות שאוהבים.
  • לא לסחוט את הגוף. התעמלות טובה היא כזו שאחריה מרגישים שמחה ומצב רוח טוב.
  • לא להתעמל עד שעתיים אחרי האוכל. הדם אמור לעכל את המזון ואסור להפריע לפעולת העיכול. אם אוכלים פרי אפשר לחכות חצי שעה. לתת לנשימה להירגע.
  • מומלץ לתרגל בחוץ ולא בבית. להתאמן עם בגדים משוחררים שלא סותמים את הנקבים ומאפשרים אוורור תמידי.
  • חשוב לתרגל פעמיים ביום מינימום 20 דקות בכל פעם עד להזעה. התרגול הראשון בשעה הראשונה אחרי ההשכמה והתרגול השני כשעה לפני ארוחת הערב.
  • יש להעדיף פעילות גופנית המביאה להנאה.

פאנל נגישות