על תמיכה בתהליך הניקוי הטבעי של הגוף

תהליך התנקות מרעלים הוא חלק טבעי מהפעילות המטבולית של הגוף. פעולתו התקנית של מנגנון מולד זה היא תנאי הכרחי לשמירה ולשיפור בריאות הגוף והנפש. ניתן לתמוך בתהליך זה, כאשר לא חוסמים ומעכבים את פעילותו של מחזור הניקוי. יכולת הגוף לטפל במזון (עיכול, ספיגה, הטמעה) החודר אליו, ולהרחיק את חומרי הפסולת המיותרים, תלוייה בשלושה מחזורים המבוססים על תיפקודי הגוף. פעולות אלה מתבצעות בשלושה מחזורים שונים לאורך כל שעות היממה, אבל כל מחזור נמרץ יותר בחלק מסוים של היממה.

12:00 – 20:00 מחזור ההקנייה
בפרק זמן זה, מתבצעות פעולות האכילה והעיכול. זהו הזמן לאכול את הארוחה העקרית של היום (ובהתאם לתחושת הרעב, כמובן), ורצוי קרוב ככל האפשר לשעת הצהריים.

20:00 – 04:00 מחזור הספיגה וההטמעה.
בפרק זמן זה המזון מצוי בתוך הגוף, ויש לאפשר את ספיגת ערכי התזונה המשתחררים ממנו. תהליך הספיגה תלוי בכניסת המזון למעיים. במצב האופטמלי המזון אמור להיכנס למעי שלוש שעות לאחר האכילה, שאז הוא מוכן לספיגה. חשוב, אם כן, שהמזון יגיע למעיים לפני שעת השינה, זאת על מנת שתהליך הספיגה יושלם לפני שהגוף מתחיל את פעולת המחזור הבא.

04:00 – 12:00 מחזור הניקוי
במחזור זה, מרבית האנרגיה הגופנית מושקעת בניקוי הגוף מחומרי פסולת שאינם נחוצים לו, ויכולים לשבש את פעילותו התקינה. חומרים רעילים אלו באים משני מקורות: רעלים פנימיים, שהם תוצר לוואי של הפעילות הנורמלית של המערכת המטבולית ורעלים חיצוניים, החודרים לגוף ממקורות חיצוניים כמו אוויר מזוהם, מזהמים במים, חומרי צבע, חומרי טעם, חומרים משמרים ועוד אלפי רעלים אחרים. פעילות הניקוי מרעלים הנה חיונית מכיוון שגופנו אינו בנוי להתמודד עם הכמות העצומה של רעלים אליהם אנו חשופים כיום, והאנרגיה הגופנית הטבעית המיועדת לתהליך זה אינה עומדת בעומס.

בספרו "ניקוי רעלים" מביא ד"ר אלחנדרו אנאלוגיה יפה שתעזור לנו להבין את התוצאה של רעלים בגוף:
"כל מולקולת רעל יוצרת שרשרת תגובות שהולכת ומתפשטת, כמו אדווה סביב אבן שהושלכה לתוך אגם שקט. כשם שאפשר לעקוב אחרי האדווה עד למרחק רב, כך אפשר לעקוב אחרי העקבות הכימיים של כל רעל זמן רב אחרי שזה הפעיל את שרשרת האירועים. אבל סערה טרופית מעל לאגם היא דבר שונה לגמרי. מיליוני טיפות, שכל אחת מהן יוצרת אדווה שמתנגשת באחרות, אינן מאפשרות לצופה להבחין בין אדווה אחת לשנייה. למעשה, כשהסערה מחמירה באמת אין כבר יותר אדוות. פני האגם מקבלים מראה חדש לגמרי." ואכן- בריאותו של האדם בחברה המערבית קיבלה "מראה חדש" לגמרי מאיך שהיא אמורה להיות.

אז מה רצוי לעשות על מנת לתמוך בפעילות מחזור הניקוי? לצרוך מזון עתיר מים!

במידה ואוכלים בשעות מחזור הניקוי, רצוי לאכול מזון עתיר מים, הדורש אנרגיה מינימלית ממערכת העיכול. את עודפי האנרגיה שנחסכה בתהליך העיכול, יפנה הגוף לניקוי.
אכילת מזון עתיר מים תזרז ותמריץ את סילוק חומרי הפסולת מהגוף. המים הנמצאים במזון (אין הכוונה למי השתיה) הם אחד מיסודות החיים. גוף האדם, כמו הפלנטה שאנו חיים בה מכיל 70 אחוז מים. מכאן ניתן להסיק שגם התזונה שלנו אמורה להכיל שבעים אחוז מים. מזון המכיל כמות זו של מים נקרא מזון עתיר מים. פירות וירקות טריים הם היחידים הנחשבים כמזונות עתירי נוזלים.

מכאן שפירות וירקות חיים אמורים להוות את עיקר מזוננו, ויתר סוגי המזונות יהיו דגנים מלאים, קטניות, זרעים, אגוזים, שקדים, נבטים, נבטוטים ואצות ים. מזונות אלה נחשבים כמזונות מרוכזים. זאת אומרת, ששני שליש מהתזונה היומית תורכב מפירות וירקות חיים ושליש אחד ממזונות מורכבים.

המים המצויים בפירות ובירקות ממלאים שני תפקידים חשובים מאוד: הזנה וניקוי – תפקידים שמי השתייה אינם מסוגלים לעשות. המים הנמצאים בפירות ובירקות מכילים את כל ערכי התזונה, העונים על צרכי הגוף, והם גם נושאים את רכיבי התזונה, ומוליכים אותם למעיים, שם הם נספגים. בדרכם חזרה הם מסלקים את עודפי הפסולת.

ככל שמרבים באכילת מזונות עתירי מים תחושת הצמא פוחתת, שכן המים המצויים בפירות ובירקות יכולים לספק את צורכי רווית הגוף. כאשר הגוף ניזון בעיקר ממזונות מרוכזים ומעובדים הוא "זועק" למים ואז תחושת הצמא גוברת. שתיית מים בנפרד מדללת את מיצי העיכול, ועל ידי כך מאיטה את תהליך העיכול ואת קצב סילוק חומרי הפסולת.

 הנחיות לביצוע

יש להקפיד כי שבעים אחוז מהתזונה הכללית יורכב מפירות וירקות חיים – סלטים, מיצים טריים, שייק פירות, שייקים ירוקים (עלים וירקות ירוקים עם תפוח עץ או תמר, טחונים בבלנדר, עם מעט מים לצורך קבלת המרקם הרצוי). את הפירות, מיצי הפירות ושייקי הפירות רצוי לאכול משעות הבוקר עד 12:00 בצהריים (זמן מחזור הניקוי). למיצי הפירות תכונה מנקה באופן מיוחד.

את ארוחת הצהריים והערב רצוי להתחיל עם סלט ירקות בתוספת סוג אחד של מזון מרוכז כמו: מנת קטניות (עדשים וכל סוגי השעועית) מנת דגן מלא (קינואה, דוחן, אורז מלא, כוסמת ירוקה, אורז בר) וזרעים. כאשר המזון המרוכז מהווה כשליש מן הארוחה, ושני השלישים הנותרים הסלט.

לארוחות ביניים: אגוזים, שקדים, שייקים ירוקים ומיצי ירקות.

בשלבים הראשונים תתכן אי נוחות גופנית כמו כאבי בטן, נפיחות, גזים, עייפות, תחושת רעב, כאבי ראש, בחילות, עצירות, שלשול ועוד. יש להתייחס אליהם כאל שלב מעבר, ולראות בהם כדרכים שונות של ניסיון הגוף להיפטר מהרעלים. תופעות אלו אמורות לחלוף תוך ימים ספורים עד מספר שבועות – זה כמובן תלוי במידת ההרעלה, ובמשתנים נוספים אחרים כמו גיל, מצב בריאותי, מצב נפשי ועוד. בתום תקופת מעבר זו ניתן יהיה להבחין בשיפור רב בתפקודי הגוף, בעלייה ברמת האנרגייה, בירדיה במשקל, בהתגברות על ליקויי בריאות כמו אלרגיות, עצירות, כאבי ראש, מיגרנות, צרבת ועוד.

חשוב להדגיש באופן מיוחד שכמו כל דרך – גם דרך זו אינה מתאימה לכל אחד, במיוחד לאלה הלוקים בבעיות בדרכי העיכול. יש להיוועץ עם מומחה לבריאות טבעית לפני תחילת התהליך.

פאנל נגישות