הפירות ״יפים לבריאות״, בתנאי שהם נצרכים בצורה נכונה, אחרת הם עלולים להזיק. מטבעו, האדם הנו יצור אוכל פירות. המבנה הביולוגי של הגוף האנושי מתוכנת לאכילתם. הפירות מיועדים להוות את עיקר מזונו. ואכן, מראם שובה הלב, ניחוחם וטעמם הערבים והעונג שבאכילתם, נועדו למשוך את העין ולעורר תיאבון. הפגישה הראשונה של האדם עם פלא הבריאה, היתה עם העץ: "ויטע אלוהים גן בעדן מקדם, וישם שם את האדם אשר יצר" (בראשית ב' 8), הפירות מכילים תערובת מופלאה של רכיבים תזונתיים טהורים וזמינים. הם מכילים שפע של מינרלים ווטמינים, נוגדי חימצון, חלבונים וחומצות שומן חיוניות. יש להם תפקיד משמעותי בשמירה על חיוניות ובריאות הגוף, באספקת חומרי תזונה ואנרגיה גופנית זמינה ובהאצת תהליך ניקוי הגוף מרעלים.

אנרגיה היא תנאי הכרחי לתיפקוד תקין של הגוף ומערכותיו. להפעלת תהליך העיכול, נדרשת כמות עצומה של אנרגיה הגבוהה ביותר בין כל פעולות הגוף. פעולת האכילה הפשוטה לכאורה, מנצלת חלק גדול מאד ממאגרי האנרגיה הזמינים לגוף. הרגשתו הטובה של האדם, תלויה במידה רבה ביעילות תהליך העיכול בגופו. כל המזונות, ויהיו אלו המזונות החיוניים והמזינים ביותר, לא יועילו, אם תהליך העיכול אינו פועל במיטבו.

לפירות תרומה משמעותית בהגדלת כמות האנרגיה הזמינה של הגוף. לפי-כך, הם אינם צורכים אנרגיה רבה לעיכולם. מצב זה, מפחית את העומס על מערכת העיכול. זמן שהייתם בקיבה קצר מאד- עשרים עד שלושים דקות, לעומת סוגי מזון מרוכזים אחרים, השוהים במערכת מספר שעות. האנרגיה הנחסכת בעיכול הפירות מנווטת לבנייתו, החלמתו, וניקויו של הגוף.

הפרי הוא בעל תכולת המים הגבוהה ביותר, מבין המזונות: הוא מכיל שמונים עד תשעים אחוז מים. למים תפקיד משמעותי בהאצת סילוק חומרי הפסולת הרעילים המצטברים בגוף. מלבד היותם סייעים לניקוי הרעלים, הם אינם משאירים חומרי פסולת בתהליך עיכולם. לפרי הנצרך באופן נכון, יש את היכולת לנטרל את עודף החומציות שנוצר בגוף, ועל-ידי כך, לסייע לו להפוך לגוף בסיסי. תיפקוד אופטימלי של הגוף זקוק לסביבה בסיסית, שהיא המפתח לבריאות טובה.

קלוריות הפרי הן מאיכות מעולה, ואינן גורמות לעלייה במשקל. למעשה, הן מזרזרות את תהליך ההרזייה באופן בו הן מספקות את כמות האנרגיה הדרושה להסרת עודפי המשקל. איכות הקלוריות, חשובה יותר מהכמות שלהם. קלוריות הבאות ממזון מעובד או ממזונות בצירופים לא נכונים, משאירים משקל עודף של חומרי פסולת רעילים.

טיפים לאכילה נכונה של הפירות:

א. אכלו פירות על קיבה ריקה בלבד

הפירות עוברים דרך הקיבה ומשם ישר למעיים להשלמת תהליך עיכולם. הימצאות סוגי מזונות אחרים שם, מעכבת את המעבר וגורמת לפירות לשהות זמן ממושך בקיבה. כאשר הפרי בא במגע עם תערובת המזון המצויה בקיבה, כל התערובת מתחילה להירקב, לתסוס ולהפוך לחומצה. זוהי הסיבה לתחושת אי-הנוחות הגופנית, צרבת או בחילה, לאחר אכילת פרי או שתיית מיץ, אחרי הארוחה. הנטייה היא, לתלות בפרי את האשם ולא בעיתוי השגוי של אכילתו. לאלו שאינם חשים רע לאחר צריכת הפרי אחרי ארוחה, אין זה מעיד שאינם מזיקים לעצמם, אלא על יכולת הסתגלות גבוהה, הבאה על חשבון הבריאות. אם כך, יש להמתין לפחות שעתיים-שלוש אחרי אכילת מזון מרוכז כמו דגן, קטנית או פחמימות ורק אז לאכול פרי. כאשר אוכלים פרי, יש להמתין 20-30 דקות, לפני אכילת כל סוג מזון מרוכז אחר (אחרי אכילת בננות ופירות יבשים, יש להמתין כשעה). כל סוגי המזונות, ויהיו אלו הטובים ביותר, לא יועילו אם תהליך העיכול לא יפעל במיטבו. איזו תועלת ניתן להפיק מצריכת רכיבי תזונה חיוניים, אם בסופו של דבר הם נרקבים ותוססים במערכת העיכול? מזון שמתקלקל, אינו מעביר רכיבי תזונה לדם. במקום זאת, הוא מקבל רעלים.

ב. אכלו פירות טריים בלבד

אין כל תועלת תזונתית או בריאותית באיכלת פירות שעברו תהליך עיבוד כלשהו, כמו חימום, שימור, בישול או אפייה. לפרי אופי רגיש באופן מיוחד, כל תכונותיו המועילות נהרסות בתהליך עיבוד כלשהו, לרבות האנזימים הנחוצים לעיכול הפרי עצמו. הגוף מסוגל לנצל את הפרי לתועלתו, רק כאשר הוא נצרך בצורתו הטבעית. אגסים אפויים ברוטב יין עם קינמון, פאי תפוחים, אננס משומר- כל אלו ודומיהם, לא רק שאינם תורמים מאומה לבריאות ולחיוניות הגוף, אלא מזיקים: הגוף נאלץ להשקיע אנרגיה עצומה כדי לנטרל את חומציותם ורעילותם ועל-מנת לסלקם מהמערכת. כך גם לגבי שתיית מיצי הפירות, שחייבים להיות טריים בלבד. המיצים הנמכרים בבקבוקים, תהליכים תעשייתיים אשר פוגעים בערך התזונתי שלהם. את המיץ יש ללגום ולהניח לו לשהות מעט בפה ולהתערבב עם הרוק, לפני בליעתו.

ג. אכלו פירות בשעות הבוקר

משעת הקימה עד 12 בצהרים, זהו הזמן האופטמלי לאכילת הפירות ושתיית מיציהם. ניתן לאכול מהם אז ללא הגבלה (בהתאם לתחושת הרעב כמובן), עד כ- 20-30 דקות לפני ארוחת הצהריים. הסיבה העומדת מאחורי אכילת פירות בשעות הבוקר, קשורה לתגיבור יעילות תיפקודי מחזורי הגוף. משעה 4 לפנות בוקר ועד 12 בצהרים, הגוף מנווט את מרבית האנרגיה שלו לתהליך הניקוי. זהו מחזור הניקוי. בפרק זמן זה, הגוף אינו זקוק למזון כלל, הוא ניזון עדיין מהמזון של היום הקודם ובוודאי שאינו זקוק למזון מרוכז כמו ביצים, לחם, גבינות ודייסות. כך, שבמידה ורוצים לאכול, מומלץ לאכול פירות בלבד (האגוזים למינהם, כולל שקדים, נחשבים מבחינה בוטנית אף הם לפרי). פסק הזמן בין ארוחת פרי אחת לשנייה, הוא 20 דקות.

ד. המנעו מאכילת פירות בין הארוחות

אין לאכול פירות בין הארוחות, היות והקיבה עדיין עסוקה בעיכול הארוחה הקודמת.

ה. המנעו מלערבב פירות חמוצים עם פירות מתוקים

אכילת פירות שטעמם מתוק כמו בננה, תפוח, אגס, לא כדאי לערבב עם פירות שטעמם חמוץ, כמו תפוזים ואשכוליות. צירוף זה יוצר תסיסה, מגביר את חומציות הגוף ומקשה על פעולת העיכול.

ו. אכלו אבטיחים ומלונים בארוחה נפרדת

לא רצוי לאכול אבטיחים ומלונים, עם כל סוג פרי אחר. אבטיחים ומלונים מתפרקים מהר מאד ושוהים בקיבה לדקות ספורות בלבד. כאשר הם באים במגע עם מזון אחר השוהה בקיבה, גם עם אלו פירות אחרים, נוצרת ראקציה כימית, העלולה לגרום לגזים ולאי נוחות.

ז. איכלו את הפרי בעונותו

כל פרי בעונתו, הוא מושלם לצריכה ומכיל את רכיבי התזונה להם זקוק הגוף באותה עונה. יש להימנע מפירות קפואים, מפירות ששהו בקירור, או מאלו שיובאו ממדינות אחרות. איכות פירות אלו ירודה ומערכת העיכול לא ערוכה לעכל אותו.

 יש לתת את הדעת, שבמצבי בריאות שונים (סכרת, השמנת יתר, בעיות נפשיות ועוד) הפרי אנו נחשב כמזון מתאים ובריא. יש להיוועץ במומחה לתזונה טבעית.


הבהרה

התוכן המוצג במאמרים הללו, הינו למטרות לימוד, חינוך והעשרה הנשען על ראיות וניסיון. יש להיוועץ ברופא מוסמך, או במומחה לבריאות טבעית, בכל החלטה הקשורה בבריאותכם או בכל שינוי תזונתי שאתם מתכוננים לבצע.

פאנל נגישות