סדר יום קבוע ותרומתו לבריאות הגוף והנפש

לסדר יום קבוע כחלק  משיגרת החיים יש תפקיד מכריע בשמירת בריאות הגוף והנפש ובמניעת התפתחות בעיות בריאות וסיבוכים רגשיים.

תיפקוד תקין ויעיל של הגוף ושל הנפש זקוקים לסביבה פנימית מאוזנת ויציבה.

אי לכך, הגוף משקיע  ללא הרף, אנרגיה עצומה לאזן ולייצב את עצמו אל מול תנאי הסביבה החיצונית והפנימית המשתנים כל הזמן.

ככל שהחריגות והתנודות מהסדר ומהפעולות אליו מורגל הגוף כגון: זמני שינה, השכמה, פעילות גופנית, ארוחות, עבודה, פנאי ומנוחה קבועים, תהיינה רבות וקיצוניות, כך יאלץ הגוף להשקיע אנרגיה רבה יותר על מנת להשיב את הגוף לאיזון.

האנרגיה שהושקעה להשבת האיזון תמיד באה על חשבון אנרגיה שהייתה אמורה להתפנות לתפקודי גוף חיוניים אחרים, שהינם קריטיים לבריאות הגוף והנפש ואז -  אותם תפקודים נחלשים ומשתבשים.

לדוגמא – תופעת הג'ט לג ( יעפת), כאשר עוברים מאזור גיאוגרפי  אחד לאזור זמן אחר, השעון הביולוגי משתבש כתוצאה מייצור בלתי מבוקר של מלטונין, היות שהשעון עדיין מתפקד על פי אזור הזמן הקודם. מצב זה, גורם לעייפות רבה ( מכאן השם יעפת) , ויכול לגרום לתופעות של בחילות, מיגרנות, טשטוש, בלבול, חוסר ריכוז, מצב רוח ירוד ועוד. Webp.net resizeimage

 גוף האדם מצויד במנגנון משוב ביולוגי – הומיאוסטזיס – אשר פועל  כל הזמן להשבת המצב הגופני והנפשי התקין – להשבת הערכים הנורמלים לאחר שהופרו. 

ההומיאוסטזיס שומר  על פעולות ותפקודים רבים של הגוף כגון: שמירה על טמפרטורת גוף יציבה, על קצב פעולות הלב, על רמת לחץ הדם, רמת הסוכר בדם, רמת הסידן, על האיזון ההורמונאלי  ועל פעילות תקינה של מערכת החיסון.

מנגנון ההומיאוסטזיס תמיד יפעל להשבת המצב הגופני והנפשי לקדמותו.

תנודות חזקות בערכי הגוף התקינים מפעילים את מנגנון ההומיאוסטזיס ביתר עוצמה, וזה גורם להחלשתו. כאשר אינו פועל ביעילות, משך השבת המצב הנורמלי יארך, או לא ישוב כלל – מה שמביא להיווצרות למחלות ולמצבים נפשיים מאתגרים.

לפי כך, רצוי וכדאי, עד כמה שמתאפשר, לאמץ הרגל אורח חיים, בריאים כמובן, וקבועים במהלך שיגרת החיים.