טיפול טבעי בדיכאון וחרדה

טיפול טבעי בדיכאון וחרדה

חרדה הנו מצב נפשי/פיזיולוגי של חוסר אונים, אי-שקט ודאגה, שאינו פרופורציונאלי לגורם החיצוני הגלוי או הנסתר, הנתפס כמהווה איום קיומי. החרדה מובחנת מן הפחד, שכן, הפחד מופיע כאשר ישנו גורם איום ממשי, ועל-ידי כך, הוא פועל כמנגנון הישרדות.

התקפי חרדה תכופים, לפרקי זמן ממושכים, עלולים ליצור בעיות בריאות קשות, כגון לחץ דם גבוה, כאבי בטן, שרירים מכווצים ותפוסים, בעיות שינה, מחלות כלי הדם, התקפי לב, ואף להחריף ולהעצים בעיות בריאות קיימות. הסיבה המדויקת להופעת החרדה לא ברורה. הרפואה הטבעית מצביעה על רמת סוכר לא יציבה בדם, חוסר איזון הורמונלי, הפרעה בתפקוד המוחי וחסרים תזונתיים, כגורמים אפשריים להיווצרותה. הזנת הגוף בתזונה טבעית נכונה ומתאימה, יכולה לפעול לשיפור כל התפקודים הללו ובכך להפחית, למנוע ולהעלים את ההתקפים.

תזונה מומלצת למניעה, הפגה והעלמת התקפי החרדה בשביל טיפול טבעי בדיכאון וחרדה

 • מזון נקי מחומרי הדברה, ריסוס ודישון- החומרים הללו, יכולים להפריע לפעולה תקינה של המוח. יש להעדיף תוצרת אורגנית, שגידוליה מכילים את כל רכיבי התזונה ובכך למנוע חסרים, ואף לשפר את תפקוד מערכת העצבים והמוח.
 • דגנים מלאים כגון אורז בר, אורז מלא, אורז אדום, דוחן, כוסמין, כוסמת, קינואה, שעורה ושיבולת שועל עבה- משחררים בגוף סרטונין והורמונים נוספים, שמשפיעים לטובה על מצב הרוח ומרגיעים את מערכת העצבים.
 • קטניות- כל סוגי השעועית- שחורה, לבנה, מנומרת, אדומה, פולי סויה, פול, גרגרי חומוס, מאש, אזוקים במיה, לוביה ועוד
 • עדשים- כל הצבעים: כתומות, ירוקות, שחורות, חומות, צהובות
 • שילוב של דגן וקטנית בארוחה, שומר על רמת סוכר מאוזנת בדם.
 • מזונות המכילים וויטמינים מקבוצת B- דגנים מלאים, שעועית ירוקה, אגוזים, שמרי בירה – קבוצה זו חיונית לתפקוד יעיל של מערכת העצבים.
 • ·מזונות עשירים בוויטמין C-  נמצאים בפירות ובירקות חיים ובאופן מיוחד בפירות הדר, גויאבה, תפו"א, קיווי, תות שדה, פפאיה, עגבנייה ופלפל אדום. וויטמין Cנמצא חסר אצל הסובלים מהתקפי חרדה.
 • ·מזונות עשירים באומגה 3- חומצת שומן, חשובה לתפקוד תקין של המוח ושל מערכת העצבים ומשפיעה על מצב הרוח. היא נמצאת ברגלית הגינה, אגוזי-מלך, זרעי פשתן, שמן פשתן, זרעי דלעת, אצות ים ועוד.

על מנת לשמור על רמת סוכר יציבה בדם, מומלץ לאכול כל שעתיים-שלוש.

להימנע מ:

 • קפאין, אלכוהול, סוכר לבן- החומרים הללו נטולים ערכי תזונה, מעכבים את ספיגתם של רכיבים תזונתיים, גורמים לעלייה ולירידה דרסטית של רמת הסוכר בדם ולייצור מוגבר של  הורמון הלחץ קורטיזול, שיכול לעודד התקפים.
 • מזונות מן החי- בשרים, דגים, עוף, ביצים ומוצרי חלב קשים לעיכול, מכבידים על מערכת העיכול, מחלישים את הגוף ואת יכולתו להתמודד עם מצבי חרדה.
 • מזון מתועש- מכיל חומרים כימיים, שיכולים לשבש ולהפריע לפעילות מוחית תקינה.

­­­

הבהרה

התוכן המוצג במאמרים אלו, הינו למטרות לימוד, חינוך וההעשרה בלבד. אין לראות במידע המוצג הנחיה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאות. יש להיוועץ ברופא מוסמך, או ביועץ לבריאות טבעית, בכל החלטה הקשורה בבריאותכם, או בכל שינוי תזונתי או אחר שאתם מתכוננים לבצע. אין לראות את האינפורמציה המוצגת כאן כאמת מוחלטת, אלא כהצגת תכנים בנושא תזונה ובריאות הנשענת על ראיות וניסיון.